Wiązania narciarskie – podstawy narciarstwa

wpis w: Sport | 0

Jeżeli lubisz od czasu do czasu wyskoczyć na stok by poszaleć w białym puchu, to bardzo dobrze. Turystyka zimowa jest na tyle rozwinięta, że każdy znajdzie coś dla siebie. Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór asortymentu narciarskiego dostosowanego do każdego rodzaju człowieka. Zaczynając od wzrostu, płci, wagi, po umiejętności jakimi dysponuje.

Wiązania narciarskie a bezpieczeństwo w praktyce

Jednak bezpieczeństwo jest w tym wszystkim najważniejsze. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na to by wyposażyć się w kask, który ochroni naszą głowę, gogle oraz odpowiednie, dopasowane narty. Tutaj należy zwrócić uwagę jaki rodzaj wiązania do nart został zastosowany. Powinien on być łatwy w użytkowaniu, wygodny i w razie jakiegokolwiek wypadku powinien uchronić przed urazem.

Wiązania narciarskie możemy podzielić na kilka kategorii w zależności od przeznaczenia, zasady działania oraz konstrukcji.

Jedną z takich kategorii są wiązania zjazdowe, oraz biegowe, które charakteryzują się tym, że tylna część buta nie jest do nich przytwierdzona, dzięki czemu mamy większą swobodę ruchów i możemy lepiej wchodzić w zakręty. Istnieją wiązania przeznaczone stricte do skoków narciarskich. Są również wiązania turystyczne. Można je spotkać pod nazwą „touringowe”. 

Dopasuj wiązania narciarskie do własnych potrzeb

Ciekawym tematem są mechanizmy bezpieczeństwa, które są stosowane przy wiązaniach. Część z nich opiera się na działaniu regulowanej sprężyny. Jej działanie polega na tym, że przy odpowiednio dużej sile nacisku odkształca się i dzięki temu uwalnia but od narty. Niektóre rozwiązania działają w linii pionowej i odczepiają but poprzez zwolnienie zaczepu w niebezpiecznej sytuacji. Istnieją również modele, które mają obrotową część przednią jak i tylną. Tylko w tym wypadku but jest odpinany w momencie bardzo mocnego skrętu nogi w bok.

Kiedy już zadbaliśmy o swoje bezpieczeństwo, należy również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo innych na stoku. Na szczęście sporo współczesnych nart posiada zabezpieczenie w postaci „ski-stopu”, który w momencie odczepienia butów narciarza ustawia wbudowane widełki za pomocą sprężyn wzdłuż narty, przez co powoduje jej wyhamowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *